وبلاگ دیزم

انواع رنگ های مناسب سطوح چوبی

مبلمان مدرن دیزم DZOM

انواع مختلفی از رنگ ها برای سطوح چوبی وجود دارد که براساس نوع کالای چوبی، باید بهترین انتخاب صورت گیرد. همه ما از زمان دیرین از وجود کالا های چوبی در منزل و محیط کار لذت می بریم. بخشی از اقلام چوبی از چوب های وارداتی روس ساخته می شوند که چوب یولکا یکی از آن موارد است.

رنگ کردن باعث آسیب دیدن چوب نمی شود؟

تا زمانی که از نوع مناسب رنگ استفاده کنید، رنگ کردن سطوح چوبی به چوب آسیب نمی رساند. چوب یک سطح متخلخل است که اجازه می دهد مایع به منافذ آن نفوذ کند. رنگ یک پوشش نافذ است که برای چسبیدن باید به سطحی نفوذ کند. بنابراین، آنها با هم سازگار هستند. رنگ کردن سطوح چوبی به صورت چند لایه، از سطوح چوبی در برابر خراش، فرورفتگی و رطوبت محافظت می کند.

با این حال، همه انواع رنگ ها را نمی توان روی چوب استفاده کرد. به عنوان مثال، رنگ اسپری Rust-Oleum یا رنگ Krylon برای سطوح فلزی ساخته شده و دارای مواد افزودنی اضافی نسبت به رنگ معمولی می باشند. اگر از آن رنگ ها روی چوب استفاده کنید، افزودنی های اضافی می توانند آن را تغییر رنگ دهند یا لکه دار کنند.

در ادامه به طور مختصر به انواع رنگ های مناسب سطوح چوبی اشاره کرده ایم.

رنگ های روغنی

رنگ‌های روغنی از ترکیبات رنگ‌های دیگر ساخته می‌شوند. رنگ روغنی دارای روکش براق است و زمان خشک شدن نسبتا زیادی دارد زیرا روغن به آرامی تبخیر می شود. از آنجایی که رنگ دیر خشک می شود، ذرات زمان بیشتری برای سفت شدن دارند و باعث دوام بیشتر رنگ می شود.

این رنگ به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد و با چند لایه پوشش خوبی ارائه می دهد. از این رنگ بیشتر برای محافظت و دوام و همچنین برای اهداف زیبایی استفاده می شود.

 

مزایای رنگ های روغنی

ماندگاری طولانی روی چوب

با حجم  کمتر پوشش خوبی ارائه می دهد

در برابر آب مقاوم است

محافظت خوبی برای سطوح چوبی می باشد

دارای روکش براق و صاف است

معایب رنگ های روغنی

مدت زمان زیادی طول می کشد تا کاملا خشک شود

بعد از چند ماه متمایل به زرد شدن می شود

با اکثر رنگ ها سازگار نیست، بنابراین نمی توانید آن را مخلوط کنید

بدون سنباده کشی نمی توانید از آن استفاده کنید

 

رنگ های بر پایه ی آب

رنگ های برپایه آب از رنگدانه ها، چسباننده ها، حلال ها و سایر مواد افزودنی ساخته می شوند. در مقایسه با رنگ های دیگر، در رنگ های با پایه آب از آب به عنوان حلال استفاده می کند.

تفاوت در نوع حلال این رنگ باعث می شود که رنگ سریعتر خشک شود. این به این دلیل است که آب از منافذ بسیار سریعتر تبخیر می شود و از آنجایی که این رنگ رسوبات روغنی ندارد، بافتی خشک ایجاد می کند. به دلیل اینکه این رنگ به سرعت خشک می شود، ذرات زمان کافی برای سفت شدن ندارند، بنابراین این رنگ بادوام نیست. با این حال، رنگدانه یا میزان رنگ بالایی دارد، بنابراین از این رنگ  بیشتر برای زیبایی یک سطح استفاده می شود و نه محافظت از آن.

 

مزایای رنگ های بر پایه آب

کاربری آسانی دارد

می توان آن را با رنگ های دیگر مخلوط کرد

به چوب رنگ و زیبایی قابل توجهی می بخشد

سریع خشک شود

مقرون به صرفه هستند

تمیز کردن و نگهداری آسان

معایب رنگ های بر پایه آب

بادوام نیست

به راحتی می تواند آسیب ببیند

ضد آب یا مقاوم در برابر آب نیست

محلول در آب

سازگار با آب و هوا نیست

 

وارنیش

وارنیش یک درزگیر است که روی چوب های رنگ شده یا بدون رنگ استفاده می شود. وارنیش چوب را در برابر رطوبت، خراش، آب و آسیب های دیگر محافظت می کند.

وارنیش ها هم در دو نوع برپایه آب(وارنیش اکریلیک) و بر پایه روغن(آلکیدی) می باشند.

وارنیش اکریلیک

وارنیش های اکریلیک زود خشک می شوند و به هیچ وجه زرد نمی شوند.  در مدل های براق ، فوق براق، مات،نیمه مات وفوق مات در بازار عرضه می شوند. از وارنیش های پایه آب میتوانید بر روی رنگ های اکریلیک استفاده کنید تا سطح کار رو مقاوم و لعابی کند. 

وارنیش های آلکیدی

وارنیش های روغنی پوشش دهی و براقیت بالاتری نسبت به وارنیش ها اکریلیک یا پایه آب دارند و این برتری به نوع رزین بکار رفته در این دو محصول بر میگردد. با این حال وارنیش های روغنی دیرتر خشک می شوند و در دراز مدت متمایل به رنگ زرد کهربایی می شود.

وارنیش های روغنی با اسم ها متفاوتی به بازار عرضه شده است که از چند تای آن ها نام میبریم.

  • ورنی روغنی
  • روغن جلا
  • وارنیش روغنی
  • کیلر

 

مزایای وارنیش

ضد آب یا مقاوم در برابر آب (بسته به نوع آن).

روکش شفافی که دانه و بافت چوب را آشکار می کند

می توانید آن را روی رنگ بمالید

می توانید آن را با هر رنگ بر پایه ی آب رنگ آمیزی کنید

مقاومت در برابر سایش

از چوب محافظت می کند

تمیز کردن و نگهداری آسان.

معایب وارنیش

نوع آلکیدی آن در دراز مدت متمایل به رنگ زرد کهربایی می شود

عیوب روی سطح را پنهان نمی کند

 

رنگ آکریلیک

اکریلیک یک رنگ بر پایه آب است که معمولاً روی سطوح چوبی استفاده می شود. اکریلیک در مقایسه با سایر رنگ‌ها دارای رنگدانه‌های رنگ بیشتری است که رنگ آن را رنگارنگ‌تر می‌کند. بیش از 60 درصد رنگ با رنگدانه یا رنگ پر شده است.

می توانید آن را با هر رنگ یا وارنیش برپایه آب مخلوط کنید تا رنگ ها و سایه های منحصر به فردی ایجاد کنید. با این حال، رنگ اکریلیک پوشش خوبی ندارد . برای پوشاندن یک سطح به لایه‌های زیادی نیاز دارید. همچنین رنگ دوام ندارد و به راحتی شسته می شود.

مزایای رنگ آکریلیک

پوششی رنگارنگ و روشن ایجاد می کند

اقلام چوبی را بهتر جلوه می دهد

سریع خشک می شود، و استفاده از آن آسان است

مقرون به صرفه است

می توانید از آن برای رنگ آمیزی هر رنگ بر پایه آب استفاده کنید

معایب رنگ آکریلیک

دوام ندارد و می تواند شسته شود

محافظ خوبی برای چوب نیست

این ضد آب یا مقاوم نیست

پوشش خوبی ایجاد نمی کند

 

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که انواع رنگ مخصوص چوب چیست. با توجه به اینکه متریال چوبی از قیمت تمام شده بالایی برخوردار هستند، نباید در فرآیند رنگ‌آمیزی دچار اشتباه شوید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در رنگ‌آمیزی وسایل چوبی با یک متخصص ماهر مشورت نمایید و طبق روش های استاندارد رنگ آمیزی چوب عمل نمایید.